Haber

Uzmanlar Hatay’da Meydana Gelen 4,8 Büyüklüğündeki Depremle İlgili Önemli Uyarılarda Bulundu

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde saat 05.32’de meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki deprem herkesi endişelendirdi. Çevre illerde de hissedilen depremle ilgili saha çalışmaları devam ederken uzmanlardan ilk uyarılar geldi.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 4,8 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Bu doğa olayı yerel saatle 05.32’de, yer kabuğunun 8.28 kilometre altında gerçekleşti.

Deprem Hatay’ın yanı sıra çevre illerde de hissedildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan ilk değerlendirmelere göre depremin ardından herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

Bu bilgi bölgedeki vatandaşlara güvence verse de uzmanların değerlendirmesini bekleyen bölge vatandaşları evlerine gidemediklerini ve uyuyamadıklarını bildirdi.

Hatay’da yaşanan 4,8 büyüklüğündeki depremin ardından Paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş, depremin Doğu Anadolu Fay Zonu’nda meydana geldiğini açıkladı.

Merkez üssü Hatay Kırıkhan olan 4,8 büyüklüğündeki depremle ilgili “bağımsız deprem” olarak açıklama yaptı.

“Bağımsız” anlamına gelen depremler, depremin artçı değil, yani yeni bir deprem olduğunu gösterir. Ancak Yer Bilimleri Uzmanı Serkan İçelli, bu depremin artçı sarsıntı olduğunu söylüyor.

İçelli, vatandaşları sosyal medyadan bilgilendirerek, “6 Şubat Narlı segmentinin eş zamanlı gerilim aktarımıyla çalıştırdığı AMANOS segmentinin güney kısmı bu depremde kırıldı. Artçı depremdir.”

İçelli, artçı sarsıntıların olabileceği konusunda da uyarıda bulundu: “Akma stresinin ardından kısa süreli bir kopma stresi yaşandıktan sonra yırtıklar devam edebilir. Bu tür artçı sarsıntılar, yavaş sürüklenerek çok yüksek momentler üretmeden devam edecek.”

??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu