Ekonomi

Brent petrolünde temmuzdan bu yana bir ilk

Bu sabah kapanışa göre yüzde 0,06 artışla 81,66 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, dünyada artan resesyon endişeleri nedeniyle gün içinde düşüş göstererek 21 Temmuz’dan bu yana ilk kez 80 doların altına geriledi.

Brent petrolün varil fiyatı 79,98’e geriledikten sonra tekrar 80,28 dolara yükselirken, West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 76,10 dolardan alıcı buluyor.

Ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın küresel talebi olumsuz etkileyeceği beklentisi ve İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları fiyatlar üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

Öte yandan Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin’de ekonomik büyümeye ilişkin beklentilerin zayıf olduğuna dikkat çekti. IMF açıklamasında, “Orta vadede, üretkenlikteki zayıflık ve nüfusun yaşlanmasından kaynaklanan ters rüzgarlar nedeniyle büyümenin 2028 yılına kadar kademeli olarak yüzde 3,5 civarına gerilemesi öngörülüyor.” ifadesine yer verildi. İfadesi yer aldı.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de petrol talebinin azaldığını gösteren veriler de fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor. Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkedeki ham petrol stoklarının 11 milyon 900 bin varil arttığını açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 300 bin varil azalacağı yönündeydi.

habersalpazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu