Haber

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin kapatılmasının reddedilmesi

GAYE ŞEYMA CAN

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin kapatılmasına karşı açılan dava, İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan Platform Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Karar aslında olması gerektiği gibi çıktı. Olması gereken de buydu. Bundan sonra sorumluluğumuz büyük. . Omuzlarımızda büyük bir sorumluluk taşıdığımızı düşünüyoruz. O yüzden var gücüyle bize saldırsınlar.”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği hakkında “aileyi ve toplumu parçalamayı amaçladığı” ve “Cumhurbaşkanına hakaret edici açıklamalarda bulunduğu” iddialarıyla İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan dava reddedildi. Duruşmanın ardından adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim şunları söyledi:

“6284’E ULAŞILDIĞI TAKDİRDE YUMRUKLARIMIZI KAPATACAĞIZ VE KARŞISINDA DURACAĞIZ: Haklarımızdan, örgütlerimizden, siyasi çabalarımızdan vazgeçmeyeceğiz, karar olumsuz da olsa vazgeçmeyeceğiz, bunu da gördüler. Biliyorsunuz hep söylüyorum, siyasi iktidar, haklarımızı elimizden almaya çalışanlar, ülkeyi karanlığa sürüklemeye çalışanlar, kendi amaçları doğrultusunda konuşuyor, adım atacaklarını sanıyorlar, bunları söylüyorlardı. medeni kanunu, 6284 (Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun) Anayasasını, karma eğitime yönelik çabalarımızı hesaba katmadan yapılan şeyler. . Bugün duruşmaya girmeden önce bunu söyledik. Karar aslında olması gerektiği gibi çıktı. Olması gereken buydu. Bu nedenle bundan sonra sorumluluğumuz büyüktür. Omuzlarımızda büyük bir sorumluluk taşıdığımızı düşünüyoruz. Bu yüzden var güçleriyle bize saldırıyorlar. Bugün bu mahkeme salonundan başımız dik, alnımız ak çıktığımız gibi, yine başımız dik kalkacağız. 6284’e ulaşırlarsa yumruklarımızı sıkıp karşılarına çıkacağız. Adliyelerde ve meydanlarda olmaya devam edeceğiz sevgili dostlar. Ülkenin her yerinde kadın meclislerini görecekler.

2 ARKADAŞIMIZ GÖZALTINA ALINDI, GÖKKUŞAĞI BAYRAĞI TAŞIMAK HATA DEĞİL: Duruşmaya giderken basın açıklamamızı burada yapmıştık. Tam duruşmaya başlayacağımız sırada iki arkadaşımız gözaltına alındı. Hukuksuzluk had safhada, neye dayanarak gözaltına alındıkları belli değil. Tek bir muhbir yok, kimse bir şey bilmiyor. Peki kolluk kuvvetleri, polis ve çevik kuvvet polisi kimin emriyle koşup kadınlara saldırıyor? Bunları elbette biliyoruz. Bilin, biz hakkımızla karşınızda olmaya ve o gökkuşağının tüm renklerini ülkenin her yerinde dalgalandırmaya devam edeceğiz. “Gökkuşağı bayrağı taşımak suç değildir.”

AVUKAT LEYLA SÜREN: ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN SESİ OLMAK ZORUNDAYIZ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatlarından Rukiye Leyla Süren, şunları söyledi: “Bir derneğin hukuka ve ahlaka aykırı olduğunu iddia ediyorsanız, bizim hukuka ve ahlaka aykırı olduğumuzu iddia etmiş olursunuz. Mahkeme salonunda da söylediğim gibi. Biz avukatlar, mahkeme salonunda öldürülen kadınların sesi olmak zorundayız. Olmaya çalıştık ve “Bunu yapmaya devam edeceğiz. İstismara uğrayan çocuklar için Fıkıh Der gibi davalar açmaya başladık, yüzlerce yılı aşan cezaların verilmesini sağladık. ‘Eğer bunlar hukuka ve ahlaka aykırı ise bu eylemi yapmaya devam edeceğiz’ dedik. Hepinize minnettarım, çok teşekkür ediyorum” dedi.

PLATFORM BAŞKANI GÜLSUM ÖNAL: KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURMA DÜŞÜNCESİNİ KİMSE KAPATMAZ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başkanı Gülsüm Önal, şunları söyledi: “Tüm kadınları ve eşitsizlik mağduru herkesi tek bir kadının temsil etmesi gibi, 13 yıldır adaleti adliyelerde arama davasında da olduğu gibi, biz de bu davadaydık. Bu binadan, bu heyetten, Türk hukuk sisteminden adalet bekliyoruz ama bundan fazlası var.” “Mantık bekliyorduk. Bu davanın açılması hem hukuka hem de mantığa aykırıdır. Sonunda olması gereken oldu. Fikirler asla ölmez. Kadın cinayetlerinin durdurulması fikrinin önüne kimse geçemez” dedi.

Kaynak: ANKA / Hanımefendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu