Haber

ABD’de 148 yıl sonra bir ilk: İç Güvenlik Bakanı’na yönelik azil maddeleri kabul edildi

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada Cumhuriyetçiler onu göç politikaları nedeniyle azledilme talebinde bulunmakla suçladı. İç Güvenlik Bakanı Alejandro MayorkasKendisine yönelik iki suçlama maddesi kabul edildi.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada Mayorkas’a yönelik hazırlanan iki azil maddesi 213 hayır oya karşılık 214 evet oyu ile kabul edildi.

1876’dan bu yana ilk kez kabine üyesi Temsilciler MeclisiMayorkas azil talebinde bulunmakla suçlanırken, Mayorkas’ın çoğunlukta olduğu Senato onun görevine devam edip etmeyeceğine karar verecek.

Cumhuriyetçilerin sınır güvenliğine ilişkin politika uygulamamak ve Kongre’ye yalan beyanda bulunmakla suçladığı Mayorkas, 26 Şubat’ta tatilden dönecek olan Senato’da oluşturulacak mahkemede yargılanacak.

Başkan Johnson memnun

Geçen hafta yapılan oylamada Mayorkas’a yönelik azil maddeleri geçirilemedi Temsilciler Meclisi Lideri Cumhuriyetçi Mike Johnson, Demokrat bakana yönelik azil konularının son oylamada kabul edilmesinden memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Johnson, son bir yılda sınırlara giren kaçak göçmen sayısının rekor kırdığını, Biden yönetiminin bu konuda üzerine düşeni yapmadığını savundu.

Karara tepki gösteren Demokratlar, Mayorkas’a yönelik azil iddialarının tamamen siyasi gerekçelerle hazırlandığını ve hukuki olmadığını öne sürdü.

Mayorkas’ın akıbeti Senato’da belli olacak

ABD maddelerine göre, sorumlu bir yetkili Temsilciler Meclisi tarafından azil talebiyle suçlandığında, Senato’daki senatörler yemin ederek jüri görevi görüyor ve ilgili kişinin görevde kalıp kalmayacağına karar veriyor.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, senatörlerin 26 Şubat’ta tatilden döndükten sonra en kısa sürede komite halinde göreve başlayacaklarını ve Mayorkas’la ilgili yargılama sürecini yürüteceklerini belirtti.

Yargılama sonunda yapılan oylamada 100 sandalyeli Senato’daki senatörlerin 2/3’ünün ‘evet’ oyu vermesi halinde Mayorkas görevinden alınacak.

Senato’da çoğunluğu elinde bulunduran Demokratların Mayorkas’ı görevden alacak bir karara imza atması beklenmiyor. Cumhuriyetçiler uzun süredir Mayorkas ve Biden yönetiminin Meksika sınırına ilişkin politikalarını sert bir şekilde eleştiriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu