Haber

Yüz binlerce İsrailli sokaklara döküldü: Protestolar büyüyor!

Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı koalisyon hükümetinin yargı düzenlemesine karşı her Cumartesi akşamı toplu gösteriler düzenleyen İsrailliler, protestolarının 29. haftasına girdi.

Tel Aviv, Batı Kudüs, Hayfa, Birussebi, Herzliya ve Rehovot gibi kentler başta olmak üzere ülke genelinde yaklaşık 150 noktada düzenlenen gösterilere yüzbinlerce İsrailli katıldı. Protestocular, her hafta olduğu gibi en büyük gösteriye ev sahipliği yapan Tel Aviv’deki Kaplan Caddesi’ndeki Hükümet Kompleksi önünde toplandı.

İsrail bayraklarıyla sık sık “demokrasi” sloganları atan göstericiler, koalisyon hükümetindeki aşırı sağcı siyasetçileri eleştiren pankartlar, pankartlar ve fotoğraflar taşıdı. Ülkenin farklı yerlerinde düzenlenen gösterilere muhalefet liderleri de katıldı.

Öte yandan on binlerce gösterici, hükümetin yargı düzenlemesine karşı Salı günü Tel Aviv’den başlattıkları yürüyüşte akşam saatlerinde Batı Kudüs’e ulaştı. İsrail Parlamentosu yakınlarındaki parkta toplanan göstericiler çadır kurdu.

Batı Kudüs’e yürüyen göstericilere İsrail eski Başbakanı ve ana muhalefet partisi There Is a Future’ın Genel Başkanı Yair Lapid de katıldı. Lapid yaptığı açıklamada Netanyahu’ya seslenerek “İsrail ordusu ile yargı düzenlemesi arasında seçim yapmasını” istedi.

Bir grup gösterici, İsrail’in kuzeyindeki Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın evinin önünde toplandı. Göstericiler, Gallant’ın hükümetin yargı düzenlemesinden kaçınmasını talep ettiler.

TARTIŞMA YETKİLERİ

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin kaldırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olması gibi değişiklikleri içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini ancak Mayıs ayı sonunda 2023-2024 bütçesinin Meclis’ten geçmesinin ardından yargı yönetmeliğini yeniden gündeme getireceklerini açıklamıştı.

Muhalefetle müzakerelerin engellenmesinin ardından hükümet son olarak yargı düzenlemesi için düğmeye bastı. Netanyahu hükümeti, yargı düzenlemesi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısının 24 Temmuz’da 2’nci ve 3’üncü oyla Meclis’e getirileceğini duyurdu.

Hükümetin “yargı reformuna” karşı savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer seçkin birlikler de dahil olmak üzere binlerce İsrailli gönüllü olarak istifa etmeye karar vermişti.

İsrail basınında, ordudaki yedek askerlerin tepkisi üzerine Savunma Bakanı Gallant’ın Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısını ertelemek için çalıştığı belirtildi.

İsrail’de siyasette, orduda, güvenlikte, ekonomide ve yargıda üst düzey misyonerler, hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını açıkladılar. Netanyahu hükümetinin yargısal düzenlemesine aykırı olan protesto hareketi yaklaşık 7 aydır gösterilerini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu