Ekonomi

Uber ve Lyft, büyük ücret hırsızlığı anlaşmasında 328 milyon dolar ödeyecek

Uber ve Lyft, New York Başsavcısı Letitia James’in uzun yıllar süren soruşturmasının ardından, çığır açan fiyat hırsızlığı anlaşmasının bir parçası olarak toplam 328 milyon dolar ödeyecek. Sürücülerin sistematik olarak eksik ücret aldığını ve sosyal haklarından mahrum bırakıldığını ortaya koyan soruşturma, Cumhuriyet Başsavcılığı tarihindeki en büyük fiyat hırsızlığı uzlaşmasıyla sonuçlandı. Uber, uzlaşma fonuna yaklaşık 290 milyon dolar, Lyft ise yaklaşık 38 milyon dolar katkıda bulunacak.

Soruşturma, 2014 ile 2017 ortası arasında, her iki şirketin de sürücü yardımlarından satış vergilerini ve çalışanların tazminatı ve sigorta kapsamı için tasarlanan Kara Araba Fonu oranlarını uygunsuz bir şekilde kestiğini ortaya çıkardı. Bu uygulama, hizmet şartlarında yanlış beyan olarak değerlendirilmiştir. Lyft, 2015 ile 2017 yılları arasında benzer uygulamalardan dolayı suçlu bulundu. Her iki şirket de, geçimini sağlayanların, özellikle de göçmenlerin yasal hastalık izni hakkını reddetmekle suçlandı.

Anlaşma, bu fonları almak için başvuruda bulunabilecek 100.000’den fazla mevcut ve eski sürücüye fayda sağlayacak. Anlaşmanın bir parçası olarak Uber ve Lyft, mevcut düzenlemeler kapsamında temel sürücü kar tabanını belirleyerek ve garantili ücretli hastalık izni sağlayarak çalışma koşullarını iyileştirmekle yükümlü.

Finansal anlaşmaya ek olarak her iki şirket de iş uygulamalarında önemli değişiklikler yapma konusunda anlaştı. Bunlar arasında garantili baz saatlik ücretler, ücretli hastalık izni ve sürücü soruları için uygulama içi destek yer alıyor. New York dışındaki sürücülere artık şehrin Taksi ve Limuzin Komisyonu’nun emriyle saat başına 26 dolar asgari ücret garantisi veriliyor. New York’ta sürücüler hastalık izni için saat başına 17 dolar alacak.

Uber ve Lyft aleyhindeki tartışmalar ilk kez New York Taksi Çalışanları Derneği tarafından gündeme getirildi.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberbalya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu