Haber

Tarım Bakanlığı, Depremzedelere Yardım Amaçlı Yurt Dışından Gönderilen Gıda Ürünlerinde Sertifika İstenmeyeceğini Açıkladı

DİLAN BUTLU

Tarım ve Orman Bakanlığı, Beslenme ve Kontrol Genel Müdürlüğü; depremzedelere yardım amacıyla yurt dışından gönderilen gıda maddelerinin belge aranmaksızın yurda girişine izin verileceğini duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Beslenme ve Kontrol Genel Müdürlüğü; Ticaret Bakanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü ve İthalat Genel Müdürlüğü’ne “Yurt Dışından Gönderilen Yardımlara Giriş İşlemleri” başlıklı yazı “acele” koduyla gönderildi.

Makalede; “İşlenmiş ve/veya ambalajlı ürünlerin sertifika aranmaksızın fiziki (organoleptik) muayene yapılarak yurda girişine izin verilecektir. İşlenmemiş bitki ve tarımsal karantina kontrolüne tabi bitkisel ürünler için giriş kapılarında izinsiz olarak makroskobik bitki sağlığı kontrolleri yapılacaktır. Bitki sağlığı sertifikası aranıyor” dedi.

Yurt dışından gönderilen yardımların giriş süreçlerinde tereddüt olması durumunda ürünlerin incelemeye alınacağı belirtildi. Yazıda şu bilgiler yer aldı:

“İşlenmiş ve/veya ambalajlı ürünlerin belge aranmaksızın fiziki (organoleptik) muayenesi yapılarak yurda girişine izin verilecektir. İşlenmemiş bitki ve tarımsal karantina denetimine tabi fabrika işlerinde ise makroskopik muayene yapılarak yurda girişine izin verilecektir. bitki sağlık sertifikası aranmaksızın giriş kapılarında bitki sağlığı muayeneleri Veteriner muayenesine tabi İstisnai durumların ‘Ürünlerin Ülkeye Girişine İlişkin Veteriner Muayeneleri Hakkında Yönetmelik Hakkında Yönetmelik’ 18 inci maddesi hükümlerine göre uygulamalarda eserlerin yurda girişine izin verilecektir.Yukarıdaki maddelerde belirtilen ürünlerin kontrolleri sırasında şüpheye düşülmesi halinde analiz istenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu