Haber

SOL Parti Yargıtay Kararına Tepki Verdi

SOL Partisi, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin, “Yargının gerçekleştirdiği bu darbe girişimine karşı eşit, özgür demokratik bir ülke için ayağa kalkmanın zamanı gelmiştir” dedi. Tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında ihlal kararı veren kişi. “Tüm otoritenin sarayda toplandığı bu faşist rejime karşı, hayatın her alanında birleşerek, haklarımızı ve geleceğimizi kazanmak için örgütlenerek mücadele etmenin başka yolunun olmadığı açıktır” dedi.

SOL Parti Genel Merkezi bu akşam konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“BU KARAR, YOLSUZ HÜKÜMETİN ÇATIŞMASININ YARATTIĞI BİR “DEVLET” KRİZİDİR”

“Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararı, uzun süredir her alanda devam eden hukuksuzluğun bir yansımasıdır. Bu karar, anayasanın, hukukun, parlamentonun ve tüm kurumların bu konuda kararlı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Tek adam rejiminde adeta yok oldu. Bütün bu kurumlar resmi olarak varlığını sürdürüyor.” Her ne kadar tüm yetki ve işlevini kaybetmiş gibi görünse de bu karar aynı zamanda çürüyen iktidarın iç çatışmasının yarattığı bir ‘devlet’ krizidir.

“HAYATIN HER ALANINDA BU FAŞİST REJİME KARŞI BİRLİK OLMAK VE MÜCADELE ETMEKTEN BAŞKA YOL OLMADIĞI AÇIKTIR”

İktidarın kendi eliyle yarattığı bu krizi, yeni anayasa tartışmasıyla faşist rejimi güçlendirme fırsatına dönüştürmeye çalıştığı açık. Bu girişimin karşısında tüm gücümüzle kararlılıkla duracağız. Yargının giriştiği bu darbe girişimine karşı eşit, özgür demokratik bir ülke için ayağa kalkma zamanıdır. Tüm otoritenin Saray’da toplandığı bu faşist rejime karşı hayatın her alanında birleşerek; “Haklarımızı ve geleceğimizi kazanmak için örgütlenmekten, mücadele etmekten başka çare olmadığı açıktır.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu