Yaşam

Oteller müzik akışı için telif ücreti ödeyecek

Türk Müzik Sahipleri Meslek Derneği (MESAM), otel, motel, pansiyon ve konaklama tesislerinde çalınan müziklerin lisanslanması sorununun çözüldüğünü duyurdu.

MESAM’dan yapılan açıklamada, müziğin önemli sorunlarından biri olan konaklama tesislerinde çalınan müziğe yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 7 müzik meslek birliği arasında yürütülen çalışmalar sonucunda söz konusu soruna değinildi. sanayi ve çözüm bekleyen zorunlu lisanslama tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. MESAM’dan yapılan açıklama şöyle: “Otellerin kolay ve etkin bir sistemle ruhsatlandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca düzenleme yapıldı. Böylece işletmeler, çok sayıda sanatçının eserlerini içeren repertuarlara, müzik derneklerinin belirlediği tarifeler.İşbirlikçi yaklaşım sergileyen otelcilik meslek kuruluşları TÜROFED, TUROB da devrim niteliğindeki karara destek verdi.”

İlgili Makaleler

Açıklamada görüşlerine yer verilen MESAM Lideri Recep Ergül, Türkiye’de yaklaşık 21 bin otel, motel, pansiyon ve konaklama tesisi bulunduğunu belirterek, “Lisans tarifelerinde önemli indirimler yaparak otellere ödeme kolaylığı sağladı. 31 Ekim 2023 tarihine kadar gerekli sözleşmeleri yapmaları gerekiyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile 7 müzik meslek derneği olarak yaklaşık 2 yıldır yürüttüğümüz görüşmeler sonucunda; Hem müzik sektörünün hem de turizm profesyonellerinin haklarını koruyacağız. 2 federasyon ve 7 müzik olmasına rağmen “Meslek birliği olmamıza rağmen iş birliğini turizm profesyonellerinin tek muhatabı olacak şekilde hayata geçirdik. Tarifelerimizde önemli indirimler yaparak otellere ödeme kolaylığı sağladık. Aslında TÜROFED ile 2008’den beri güzel bir işbirliğimiz vardı ve sistemli bir şekilde telif ödüyorlardı. Artık sektördeki diğer tüm oyunculara da aynı imkanlar sunuluyor.” (HABER MERKEZİ)

soke-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu