Sağlık

Organ Nakli Hastaları İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Destek Alamadıklarını Açıkladı

Organ Nakli Hastalarına Kötü Haber! Böbrek Hastaları Derneği İzmir Temsilcisi Nilgün Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına destek vermediğini savundu. Aynı zamanda organ nakli hastası olan Yıldırım, “Son olarak organ bağışına dikkat çekmek için Saat Kulesi’nin renklendirilmesini istedik ama o da olmadı.”

Organ Bağış Haftasında İzmir Büyükşehir Belediyesinden Takviye Alamadık

Geçtiğimiz Kasım ayında Türkiye’de farklı etkinliklerle kutlanan Organ Bağışı Haftası, Türkiye’de organ bağışı alanındaki bilinçsizliği bir kez daha gözler önüne serdi. Organ bağışı faaliyetleriyle seslerini duyurmaya çalıştıklarını anlatan Böbrek Hastaları Derneği İzmir Temsilcisi Nilgün Yıldırım, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) değerli açıklamalarda bulundu. “Diyaliz hastalarıyla çalışan biri olarak İl Sağlık Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile irtibata geçerek bir çalışma yapmak istedik. Ancak bu kurumlardan yeterli desteği alamadık” dedi. Bu kapsamda bir televizyon programı yaptık. Ege Telgraf Gazetesi bizimle röportaj yaptı. Akciğer Nakli hastaları tarafından kurulan Akciğer Pulmoner Hipertansif Derneği ile de bir çalışma yaptık. Bu dernek de çok şey kattı. AşkEfza Grubu solistler 15. yıl kutlamalarını Organ Bağışına adadılar. Bu etkinlikte konuşmacı olarak yer aldım.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Organ Bağışı Farkındalık İçin Saat Kulesini Boyadığı Sözde Kaldı!

Yıldırım, “Ben kendim böbrek ve pankreas nakli alıcısıyım. İZMİR Büyükşehir Belediyesi, Organ Bağış Haftası’nda İzmir Saat Kulesi’ni mavi veya yeşil ışıkla renklendirerek organ bağışına destek vereceklerini bildirdi. Ama öyle kaldı. Kendi çabalarımızla organ nakli bekleyenlerin seslerini duyurmaya çalıştık” dedi.

Türkiye’de 20 Binden Fazla Hasta Organ Nakli Bekliyor!

Türkiye genelinde 20 binden fazla hasta organlarının yaşamasını bekliyor. Bu hastaların 17 bini böbrek hastası iken, 1.200 hasta ise karaciğer nakli bekliyor. Türkiye’de halen 704 kişi kalp nakli bekliyor. 253 hasta pankreas nakli, 21 hasta ise akciğer nakli bekliyor. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) – Özel Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu