Haber

Kremlin Yanlısı Blog Yazarının Aziz Katili Şüphelisi St. Petersburg’da 27 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

Kremlin yanlısı blog yazarı Vladlen Tatarskiy’e 2 Nisan 2023’te St. Petersburg’da bir kafede düzenlenen bombalı saldırının faili Rus St. Darya Trepova, 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2 Nisan 2023’te St. Petersburg’da Ukrayna’daki savaşı haber yapan Kremlin yanlısı blog yazarı Vladlen Tatarskiy’in ölümüne ve 40 kişinin yaralanmasına neden olan bombalı saldırının faili Rusya’nın St. Darya Trepova’sı ortaya çıktı bugün hakim. St. Petersburg 2. Bölge Batı Askeri Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme savcısı Trepova’nın 28 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep ederken, Trepova da duruşmada mağdur yakınlarından özür diledi.

Mahkeme, Darya Trepova’yı bombalı saldırı suçundan 27 yıl hapis cezasına çarptırdı. Kararın ardından tekrar cezaevine gönderilen Trepova, Rusya tarihinde en yüksek hapis cezasını alan kadın olarak tarihe geçti.

Dmitry Kasintsev 21 ay hapis cezasına çarptırıldı

Mahkeme, olaydan sonra Darya Trepova’yı evinde sakladığı, delilleri yok etmeye çalıştığı ve soruşturmayı engellediği gerekçesiyle Dmitry Kasintsev’i 21 ay hapis cezasına çarptırdı. Kasintsev’in 21 aylık hapis cezası daha sonra ev hapsine çevrildi.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde 2 Nisan 2023’te bir kafede, asıl adı Maxim Fomin olan Vladlen Tatarskiy’e içi bomba bulunan heykel hediye edildi ve patlama meydana geldi. Tatarskiy olay yerinde hayatını kaybederken, 40 kişi de yaralandı. Rus istihbaratı olayın sorumlusu olarak 27 yaşındaki Darya Trepova’yı gözaltına aldı. Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi de Vladlen Tatarskiy cinayetinin Ukrayna özel servisleri tarafından planlandığını ve bunun bir terör eylemi olduğunu iddia etti. -ST. PETERSBURG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu