Haber

KILIÇDAROĞLU İKTİDAR OLDUĞUMUZDA İLK İŞLERDEN BİRİ SURİYE’NİN MEŞRU YÖNETİMİ İLE GÖRÜŞMEK

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı olarak, iktidar olduğumuzda birinci yapacağımız işlerden birisi, Suriye’nin meşru yönetimiyle görüşmektir. Karşılıklı büyükelçilikler açmaktır dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir dizi temaslar ve toplantılar için geldiği Kilis’te, Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Burada oda üyeleri ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, daha sonra gazetecilere açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, Kilis’in güçlü olmasının bölgenin güçlü olması manasına geldiğini söyledi. Sığınmacı sorunun olduğunu söz eden Kılıçdaroğlu, resmi sayılara nazaran kentte yüzde 38 oranında sığınmacı bulunduğunu, lakin gerçek sayıların bunun çok üzerinde olduğunu lisana getirdi. Problemlerin farkında olduklarını kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, tahlili için her kesim ile oturup konuşacaklarını ve gerekli altyapı çalışmalarını yapacaklarını kaydetti. Kılıçdaroğlu, sorunu yaşayanları dinlemek gerektiğini belirterek, Düğmeye bastığınız anda sorun çözülmüyor. Altyapısını oluşturmanız lazım. Oturup konuşmanız lazım sorunu yaşayanlarla bir orta. Buraya gelmeniz lazım. Sorunu yaşayanları dinlemeniz lazım. Yoksa Ankara’da oturup, ben sorunu çözeceğim demek hakikat değil. Aslında o denli olsaydı Türkiye bu kadar büyük meselelerle karşı karşıya kalmazdı. Var olan problemlerin giderek derinleşmesi sorunu yaşayanların dinlenmemesinden kaynaklanıyor. Keşke gelseler, sizi dinleseler. Siz birebir vakitte onlara tahlil de üretirsiniz. Tahlilleri de aktarırsınız. Bizim kendi kültürel yapımız var, geleneklerimiz var, örfümüz var, adetimiz var. Bunların korunması lazım. Zira bu örf, adet, gelenek bizim yarattığımız değil, babalarımızdan, dedelerimizden gelen bir alışkanlıktır bu. Hasebiyle bizim Kilis’i kadim kenti yapan bu geleneklerdir, örftür, adettir. Bu kadim kentin bu çerçevede korunması ve geleceği sağlaması, inşa etmesi gerekir. Cumhuriyet Halk Partisi neyi, nasıl yapacak, nasıl çözecek Onu da aktarması lazım diye konuştu.

‘GİDECEK SIĞINMACILARIN MESKENLERİNİ, OKULLARINI, HASTANELERİNİ YAPMAMIZ LAZIM’

Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye genelinde resmi rakama göre 3 milyon 600 bin sığınmacı olduğunu, ancak gerçek rakamların 4,5 milyon olduğunu söyledi. Suriye’ye gidecek olan sığınmacıların ülkelerinde gerekli tüm altyapı çalışmalarının yapılması gerektiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, bu yatırımların Avrupa Birliği fonları ile Türk müteahhitler tarafından yapılacağını vurgulayarak, şöyle devam etti

Buradan Suriye’ye kendi vatanlarına gidecek olan sığınmacıların meskenlerini, yollarını, okullarını, kreşlerini, okullarını, hastanelerini yapmanız lazım. Bunları nasıl yapacağız Avrupa Birliği fonlarıyla bizim müteahhitlerimiz yapacak. Hasebiyle bizim müteahhitlerimiz bütün bunların altyapısını oluşturacak. Bunların meskenleri olacak, yolları olacak, okulları olacak, hastaneleri. Bütün altyapıyı hazırlayacağız. Kâfi mi, tekrar yetmez. Buradan gidenlerin can ve mal güvenliklerinin sağlanması lazım. Yani tekrar savaş ortamında kendilerini bulmamaları gerekiyor. Bunun için de yasal hükümetle oturulacak, protokol yapılacak. Birleşmiş Milletler gerekse devreye konacak. Herkesin can ve mal güvenliği sağlanacak. Kâfi mi Bir şey daha yapmamız lazım. Bizim Gaziantepli, Kilisli çok sayıda iş beşerinin o bölgede fabrikaları var. Fabrikaların yine açılmasını isteyeceğiz. Yine üretim yapmalarını isteyeceğiz. Buradan ham unsuru gidecek. Oradan buraya gelecek. Ticaret güçlenecek. Hem biz kazanacağız hem Suriyeliler kazanacak. Bölge kazanacak. Bölgenin kazanması, bölgenin güçlü olması demektir. Hiç kimsenin de unutmaması gerekir. Bölgenin en güçlü ülkesi Türkiye’dir ve Türkiye dominantı olarak bölgede bütün ekonomik gelişmeleri yönlendirebilir. Böylece buradan giden insan evi olacak, yolu olacak, okulu olacak, işi olacak, gücü olacak.

‘OTOBÜSE BİNDİRİP GÖNDERMEK OLMAZ’

Geri gönderdikleri sığınmacılar ile ilgili Suriye’deki eski atmosferi tekrar yakalamak gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, sığınmacılar ile ilgili projelerinin 2 yıl içinde gerçekleştirebileceklerine inandıklarını lisana getirerek, İstek ediyorsa bizim ülkemize turist olarak gelebilir. Gelip gezebilir. Hafta sonunu ben Türkiye’de, Kilis’te geçiririm diyebilir. Daha evvel hafta sonları bütün lokantalar, bütün hudut boyumuzla doluydu. Beşerler düğünlerini bile gelirlerdi, Hatay’da yaparlardı, Antep’te yaparlardı, Kilis’te yaparlardı. Bunların hepsi mümkündür. Tıpkı atmosferi tekrar sağlamak zorundayız. Bunun 2 yıl içinde gerçekleşebileceğine inanıyoruz. Hani düğmeye bastık, sonraki gün göndereceğiz, yok. Bakın bu proje şunu öngörüyor; bir biz ırkçılık yapmıyoruz. Herkesin kimliğine saygılıyız. O denli insanları bindirdik, otobüse zorla gönderdik. Onu da yapmıyoruz. Göndereceğimiz insanın can ve mal güvenliğini sağlıyoruz. Göndereceğimiz insan orada para kazanacak. Bizim fabrikalarda çalışacaklar. Bunu yaparken uzun uzun düşündük. Uzun uzun tartıştık. Bunları ne kadarlık bir vakit dilimi içinde gerçekleştirebiliriz diye. Bu söylediğimi 2 yıl içinde yapacağız. Tabi bunun çok kolay olmadığının da ben de farkındayım. Eminim sizler de farkındasınız. Zira bölgede bizim dışımızda öteki ögeler da var. Yani Amerika da Rusya da var orada. Ancak biz olağan Suriye’nin içiyle değil. Kendi sınır boylarımızdaki bize Türkiye’den, Suriye’den Türkiye’ye gelen Suriyeli kardeşlerimize daha çok ilgileniyoruz ve kendi ülkelerine gönderiyoruz dedi.

‘HERKESİN KİMLİĞİ ŞEREFİDİR’

Kılıçdaroğlu, herkesin inancı ve hayat şekline hürmet duyarak Orta Doğu’da tekrar barış ortamını gerçekleştirmek istediklerini belirterek, Münasebetiyle bir hengame değil. Orta Doğu havzasını bir barış havzasına döndürebilirsek Türkiye de kazanacak, Orta Doğu da herkes de kazanacak. Biz hiç kimsenin kimliğiyle, inancıyla, hayat usulüyle ilgilenmiyorum. Herkesin kimliği kendi erdemidir. Onu o denli görüyoruz. Herkesin inancı bizim başımızın üstüne. Ancak insanların karnının doyması lazım ve bu bölgede insanların huzur içinde yaşaması lazım. Bu olursa ne olur Lider siz de kazanacaksınız. Yani Kilis’in ticaret ve sanayi erbabı da kazanacak. Çünkü siz daha geniş bir, daha rahat bir ortamda çalışacaksınız. Daha huzurlu bir ortamda çalışacaksınız. Bir gelecek endişesi taşımayacaksınız ifadesini kullandı.

‘SURİYE YASAL İDARESİ İLE GÖRÜŞECEĞİZ’

Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı olarak iktidara geldikleri zaman yapacakları ilk işlerden birisinin Suriye’nin legal idaresi ile görüşmek olacağını kaydederek, şunları söyledi

Türkiye genelinde resmi sayıya nazaran 3 milyon 600 bin sığınmacımız var. Lakin bu sayının 4- 4,5 milyon olduğunu üç aşağı beş üst hepimiz kabul ediyoruz. Biliyoruz da esasen lakin bu çabucak çözüldüğü manasına gelmez. Allah nasip eder, ittifak olarak, Millet İttifakı olarak, iktidar olduğumuzda birinci yapacağımız işlerden birisi, Suriye’nin meşru yönetimiyle görüşmektir. Karşılıklı büyükelçiliklere açmaktır. Çünkü bir sorunu çözecekseniz, sorunun muhatabı olan kişiyle konuşmanız lazım. Kavga ederek çözemezsiniz. Karşılıklı büyükelçiliklerimizi açacağız. Ama bu hemen çözüldüğü anlamına gelmez.

YENİ ÜYELERE ROZET TAKTI

Kılıçdaroğlu, Ticaret Odası ziyaretinin ardından CHP’ye yeni katılan üyelere rozetlerini taktı. Merasimde partililere hitap eden Kılıçdaroğlu, ülkede herkesin adalet olmadığından şikayet ettiğini söyledi. Her yerde adaleti savunduklarını lisana getiren Kılıçdaroğlu, Gittiğim her yerde bir vaadim var. Bu ülkeyi adaleti getireceğiz. Adalet, tıpkı vakitte oluşturduğumuz geliri hakça bölüşmek demektir. Birisi güçlü olurken, birisi yatağa aç girmemeli dedi.

Kısır tartışmalardan Türkiye’nin çıkması için herkesi CHP’ye katılmaya davet ettiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, Arbede bu memlekete ne getirdi Hiçbir şey getirmedi. Bütün ülkelerde gelir atarken Türkiye’de düşüyor. Birileri çok güçlü fakat birileri de çok yoksul. Bu olmaz. Toplumsal devlet yoksulun, fukaranın yanında duran devlet demektir. Toplumsal devlet üretenin, alın terinin bedelini bilen devlet demektir. Bunları aşmanın yolu demokrasidir. Sandığa gideceksiniz, oyunuzu kullanacaksınız. Bütün önyargılarımızdan kurtulmak zorundayız. Oyumuzu kullanırken vicdanımızı dinlememiz lazım. Huzur içinde yaşamak varken neden hengame Biz 6 genel lider bir ortadayız. Hepimiz tıpkı şeyi düşünüyoruz. Bu memlekette huzur olsun, herkesin karnı doysun istiyoruz diye konuştu. Kilis’te oylarının düşük olduğunu ve bunun sorumlusunun kendileri olduğunu da anlatan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı

Komşularınızı, akrabalarınızı ikna edin. Onlarla oturup konuşun, ev ziyaretleri yapın. Kilis’te oyumuzun düşük olduğunu biliyorum ancak düşüklüğün sebebi Kilislilerde değil. Kabahat bizde. Biz gelmedik, Kilislilerin kaygısını dinlemedik, Ankara’da oturduk, nutuk attık ‘niye oy vermiyorsunuz’ dedik. Tabi vermez. Bunun için her ile ve ilçelere gitmeye çalışıyorum. Kanaat önderleri ile kadın ve gençlerle bir araya gelerek onların dertlerini dinliyorum.

İktidarlarında ‘aile dayanakları sigortası’ uygulamasını getireceklerini ve her ailenin gelirinin taban fiyat düzeyinde olacağını da söyleyen Kılıçdaroğlu, ödemelerin ise bayanın banka hesabına yapılacağını kaydetti. Güç birliği yapmak istediklerini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, Hepimizin birlikte çalışması, güç birliği yapması lazım. Bize katılın, birlikten güç doğuralım ve bir otoriter idaresi değiştirip ülkeye huzuru, rahmeti getirelim. Hasletlerimize yine dönmeliyiz ve hengameden artık bu milleti uzaklaştırmak zorundayız dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu