Haber

Ermenistan ve ABD’den ortak askeri tatbikat

Ermenistan ve ABD (ABD) ordularının bazı birliklerinin önümüzdeki hafta Ermenistan’da ortak askeri tatbikat düzenleyeceği açıklandı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Eagle Partner 2023” tatbikatının “Ermenistan’ın uluslararası barışı koruma misyonlarına katılımına hazırlık çerçevesinde” 11-20 Eylül tarihleri ​​arasında gerçekleştirileceği belirtildi.

Tatbikatın ağırlıklı olarak geçtiğimiz yılın kasım ayında ABD finansmanıyla modernize edilerek hizmete açılan Zar Barış Gücü Tugay Eğitim Merkezi ve Savunma Bakanlığı N Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirileceği açıklandı. Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tatbikatın “uluslararası barış misyonlarına katılan Ermeni birliklerinin uyum düzeyini artırmayı” ve “Operasyonel Yetenek Konsepti’nde planlanan değişikliklere hazırlanmayı” amaçladığı kaydedildi. NATO’nun üye olmayan ortak ülkeler için oluşturduğu Barış için Ortaklık Programı.

Bakanlık ayrıca, “Uluslararası barışı koruma operasyonlarına hazırlık kapsamında Ermeni birliklerinin sık sık ortak ülkelerle ortak tatbikat ve eğitimlere katıldığını” belirtti.

Rusya ile ilişkiler soğuyor

Nisan ayında ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un, Avrupa’da düzenlenecek uluslararası Defender 23 tatbikatının 26 ülkelik katılımcı listesine Ermenistan’ı dahil etmesi, ancak birkaç saat sonra herhangi bir açıklama yapılmadan listeden çıkarılması soru işaretlerini artırmıştı.

Ermeni ve ABD orduları arasında artan işbirliği, Erivan’ın Moskova ile ilişkilerinin soğuduğu bir döneme denk geldi. Ermenistan, 2020 yılında Azerbaycan’a karşı ağır bir yenilgiye uğradığı Dağlık Karabağ savaşı sonrasında Rusya’yı kendisine yeterli desteği vermemekle suçlamış, Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün 2022 yılındaki tatbikatlarına katılmadığını açıklayarak, Ocak ayındaki tatbikata ev sahipliği yapmayacak.

DW / BK, ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu