Haber

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün: Eski yönetmeliğe göre yapılan tüm binaları yıkıyoruz

1999 Marmara Depremi’nin ardından kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugüne kadar 35 binden fazla konutun dönüştürüldüğü Büyükçekmece’de riskli bulunan yapılar için seferberlik başlatıldığı bildirildi.

Büyükçekmece ilçe merkezinde 1975 deprem yönetmeliğine göre projelendirilen, proje tekniği, imalat tekniği, kullanılan malzeme, personel ve verilen mühendislik hizmetleri açısından günümüz teknolojisine göre yetersiz kalan binalar yıkılıp yenileniyor.

‘DERSLER ALINACAK’

Konuyla ilgili açıklama yapan Lider Akgün, şunları söyledi:

“Türkiye korkunç bir depremle, büyük bir felaketle karşı karşıya ve bundan büyük dersler çıkarılacağı kesin. 1999 depreminden sonra belediye başkanlığım Büyükçekmece’de devam ettiği için Afet İşleri Daire Başkanlığı ve Ankara’da ve Ankara’da teknik ve bilimsel çalışma yapacak meslektaşlarımızla planları hızlıca görüştük. Planlarımızı değiştirdik. Yapılması gerekeni yaptık. Ondan sonra binaları yıkmaya başladık. Bugüne kadar Büyükçekmece’de 35 bin konutu yeniledik. Depremde sıvılaşma ve yıkılma ihtimali yüzde 100’e yaklaşan binalardan 35 binden fazla ev yenilendi.

1999 Depremi bize birçok şeyi hatırlattı ve 2004 yönetmeliği yürürlüğe girene kadar 1999’dan 2000’e yani 2004 yönetmeliği öncesi yapılan tüm binaları inceledik ve incelemeye devam ediyoruz. Büyükçekmece’de yıkılması gereken 2 bin 300 civarında bina kaldı. Vatandaşın memnuniyetini beklemeyeceğiz. Kanunun verdiği yetkiye istinaden eski yönetmeliğe göre yapılmış; 2004 yılına kadar olan tüm binaları yıkıyoruz. Vatandaşların bize başvurması gerekiyor. Çekirdekleri çıkarıp yıkama sorununa asla girmeyeceğiz. Kalan 2 bin 400, 2 bin 300 binanın çekirdeklerini alıp re’sen yıkacağız. Büyükçekmece olarak yıkmaya devam ediyoruz. İnşallah 2 buçuk yıl içinde Büyükçekmece’de meydana gelen 7,5 ve 8 büyüklüğündeki depremde yıkılacak bina kalmayacak.”

BAŞVURU E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu’ndan faydalanmak için e-devlet şifresi ile e-devlet üzerinden vatandaş girişi seçilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetki ve sorumlu olduğu kurum veya kuruluşlara başvuru yapılabilir. , “www.kentseldönüstüm.com” adresinde. Bir kişinin deprem raporu için başvurması yeterli olacaktır. Vatandaşlar binalarını kentsel dönüşüm kapsamına almadan titreşim dayanım testlerinden geçirebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu