Ekonomi

Bu Kadar Yüksek Ölçülerin Son Görülüşü Büyük Ekonomik Gerilemeden Önce Gerçekleşmiştir

Bu göstergenin bu kadar yüksek seviyelere ulaştığı bir önceki örnek, önemli ekonomik gerilemenin başlamasından kısa bir süre önce meydana gelmiştir

Evercore ISI piyasa analistleri, müşterileriyle yakın zamanda yaptıkları bir görüşmede, ABD’de konut fiyatlarında önümüzdeki beş yıl için öngörülen artışın son 16 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gözlemledi. Firma, bu eğilimin Federal Rezerv’in kararlarını etkileyip etkilemeyeceğini değerlendiriyor.

Analizlerine göre, FHFA (Federal Konut Finansmanı Ajansı) endeksi Mart ayında bir önceki aya göre +%0,1’lik mütevazı bir artış gösterdi, ancak yine de +%6,7’lik önemli bir yıllık artışa işaret etti.

Buna karşılık, ABD konut fiyatlarının yaygın olarak bilinen bir ölçüsü olan Case-Shiller Endeksi +%7.4’lük bir büyüme sergilemiştir.

“Böyle bir artış tüketicilerin net değerini doğrudan arttırmakta ve daha yüksek tüketici güveni seviyelerine katkıda bulunmaktadır. Her iki faktörün de tüketici harcamalarını artırması muhtemeldir” dedi. Ayrıca mortgage oranlarındaki son düşüşün ev inşaatçıları için faydalı olduğunu belirttiler.

Evercore ISI homebuilders anketindeki iyileşme kısmen bu faktörlere bağlanabilir.

Bununla birlikte analistler uyarıcı bir tarihsel referansa da dikkat çekmiştir: beş yıllık konut fiyatı büyüme beklentilerinin benzer şekilde yükseldiği son durum 2007 yılında, yani “Büyük Durgunluk “un başlamasından kısa bir süre önce gerçekleşmiştir.

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu