Haber

Blok Oy nedir? Blok Oy Ne Demektir?

14 Mayıs Başkan ve 28. Dönem Milletvekili seçimleri saat 17.00’deki prestij ile sona erdi. Seçmen ise seçim sürecinde pek çok terimi araştırmaya başladı. Özellikle oylama ile ilgili pek çok detay merak ediliyor. Araştırılan terimlerden biri de ‘blok oylama’ terimiydi. Blok oylama aynı zamanda ‘Serbest Liste Çoğunluk Sistemi’ olarak da bilinir.

Detaylar burada…

14 Mayıs Pazar günü tüm Türkiye sandık başına gitti ve oy kullandı.

Oy verme işlemleri saat 17.00’deki prestij ile sona erdi. Seçim sürecinde vatandaşlar birçok terim aramaya başladı. Özellikle oy verme süreçleriyle ilgili bazı terimler merak konusu oldu.

Blok Oy nedir?

Oylamayı engelle, takma ad ‘ Serbest Liste Çoğunluk Sistemi ‘bazı kaynaklarda’Bir seçim çevresinde (büyük ilçe) birden fazla temsilcinin seçildiği seçim sistemi.

Blok oy olarak adlandırılan sistemde her seçmenin ‘seçim çemberindeki sandalye sayısı kadar’ oy kullanma hakkı vardır. Oy veren seçmen, tek partinin adayına oy vermek zorunda değildir. Seçmenler isterlerse daha az sayıda oy kullanabilirler.

Blok Oylama Sistemi Ne Zaman Uygulanır?

Blok oylama sistemi daha çok siyasi partilerin yeni kuruluş aşamalarında uygulanmaktadır.

Ürdün, Moğolistan, Filipinler ve Tayland’da bazı seçimlerde blok oylama kullanıldı. Ancak bir süre sonra bu sistemin kullanımı durduruldu.

Blok oylama sisteminde;

  • Seçmenlerin doğrudan adaylara oy vermesi sağlanır.

  • Ancak blok oylama sisteminde de bazı beklenmedik seçim sonuçları ortaya çıkabilir.

haberulukisla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu