Haber

4 kez iptal oldu, tekrar başvurdular: ‘Kapanan çöp tesisine 5’inci ÇED’

GİRESUN –Giresun’un Görele ilçesi Çavuşlu beldesinde 13 yıldır kötü koku yayan ve atık sularının dere ve denize karıştığı tespit edilen Çavuşlu Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin kapatılması kararının ardından ÇED olumlu kararı alındı. dün 5. kez

4 kez ÇED raporu iptal edilen ve 1 kez kapatılan Çavuşlu Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin mahkeme kararlarına rağmen kapatılmaması üzerine Çavuşlulular tesis önünde nöbet tuttu ve 11- gündüz nöbeti Valilik ve Giresun Katı Atık Derneği’nin 5 Temmuz’da yaptığı başvurunun ardından Giresun İdare Mahkemesi dün 5. kez tesis için ÇED olumlu kararı verdi. Katı Atık Derneği’nin işletme izinlerinin alınmasının ardından tesiste çöplerin yeniden depolanacağı öğrenildi.

‘AYNI İPTAL DOSYA’

Çavuşlu halkının avukatı Ozan Karagöz, Giresun Katı Atık Derneği’nin mahkeme kararı sonucu ortadan kaldırmak için hile yaptığını ve hukuk kurallarına riayet ettiğini belirtti.

ÇED raporunun iptal edilen 4’üncü raporda olduğu gibi Ankara’da Duru Mühendislik isimli firma tarafından hazırlandığını belirten Karagöz, “9 Haziran 2022 tarihli ÇED dosyasının tamamı kopyalanıp yapıştırılarak başvuru yapıldı. Temmuz DSİ ve AFAD gibi önemli kurumların Görüşleri alınmadı.Başvurudaki bazı kurumların görüşleri iptal edilen dosyadakilerle aynı.Özellikle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ortaya attığı bir prosedür. ‘Mahkeme kararını nasıl ortadan kaldırabiliriz’ diye. Burada idarenin vatandaş ve halktan yana olan süreç yapıcı gücünü kullanmak yerine hukuksuzluk devam ediyor. Bunu gerçekleştirmek için kullanıyorlar” dedi. .

Alınan kararla çöp tesisinin 2038 yılına kadar 361 ton/gün kapasiteyle işletilmesinin hedeflendiğini anlatan Karagöz, “Mahkemenin 4 kez iptal, bir kez kapatma kararı verdiği modern, çağdaş hukuk devletlerinde. Tespiti bile tesisin kapatılması için somut sebep olurken, aynı gün 5. kez ÇED başvurusunda bulundular ve 31 Temmuz’da, birçok kamu kurumunun görüş bildirmediği bir dosya ile ÇED olumlu karar aldılar.

KATI ATIK BİRLİĞİ MÜDÜRÜ ESKİ PAKLIK PERSONELİNE ULAŞTI

ÇED olumlu kararında Giresun Katı Atık Derneği adına taahhütte bulunan kurum müdürü Abdullah Üzeyir’in Giresun Merkez ilçeye bağlı Duroğlu Kasabasında çalışan temizlik işçisi olduğu öğrenildi. Üzeyir’in daha sonra tır şoförlüğü, daha sonra da Valilik şoförlüğü yaptığı ve daha sonra Giresun Katı Atık Derneği müdürü olduğu öğrenildi.

Üzeyir’in iş değiştirme süreçlerine vurgu yapan Avukat Karagöz, “Mahkeme kararını hiçe sayan, hukuku hiçe sayan, bu tesisi açtırıp Çavuşlu halkını zehirleyen, Karadeniz’i kirletenler, başkanlığını temizlik işçisinin yaptığı bir Katı Atık Derneği’dir. Süreç açıkça gösteriyor ki, ‘Burada 2 bin kişi yaşıyor, istediğin kadar dava aç, kazan, seni yok sayarız. Bizim kurumlarda temizlikçi müdür olur’ deniyor.

Avukat Ozan Karagöz

ANAYASAL HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ’

ÇED’in olumlu kararına karşı dava açtıklarını belirten Karagöz, bir hafta içinde yürütmenin durdurulmasını beklediklerini söyledi. Mahkeme kararına göre Çavuşlu halkının yeniden yasal nöbete başlayabileceğini kaydeden Karagöz, sözlerini şöyle tamamladı: “Katı Atık Derneği’nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan faaliyet belgesi ve çevre izni alması gerekiyor. Bu süreçleri de takip ediyoruz” şeklinde konuştu ve “Bu felaketin daha da artmaması için anayasal hakkımızı kullanacağız. 48 saat içerisinde tesisteki çöp alanına başlamaları mümkündür. Yürütmeyi durdurma kararı alabiliriz, onlar da yıllık rapor alabilirler. Zamana karşı yarışıyoruz. Biz hukuk karşısındayız, onlar hukuksuzluk karşısında.”

Duroğlu Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak işe başlayan ve daha sonra Katı Atık Derneği Başkanı olan Abdullah Üzeyir.

haber-tekman.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu